Ortopedi

Sinir sıkışması(tuzak nöropatileri)

SİNİR SIKIŞMASI(TUZAK NÖROPATİLERİ)

Vücumuzda dolaşan sinirler zaman zaman dar kanallardan geçerek son noktaya ulaşırlar. Bu kanallarda (tüneller) her hangi bir nedenle daralma olursa içinden geçen siniri sıkışarak kişiyi rahatsız eder. Sinir sıkışması da önce ağrı sonra his kusuru daha sonra da motor güç kaybına(kısmi felç) sebep olur.

Prof. Dr. Akın KAPUBAĞLI
Prof. Dr. Akın KAPUBAĞLI

Bunlardan en sık görüleni el bileğinde radial sinirin sıkışmasına bağlı gelişen Carpal Tünel sendromudur.

CARPAL TÜNEL SENDROMU(EL BİLEĞİNDE RADİAL SİNİR SIKIŞMASI)

Hastalarda özellikle baş parmak dahil 3 parmakta ağrı,uyuşma ve güçsüzlük belirtileri vardır. Zaman içersinde motor fonksiyonların bozulmasına bağlı parmaklarda kısmi felç oluşur. Elden fincan bardak gibi objeler düşürebilir. Hastalar gece ağrıyla uyanırlar ve ellerini silkeleme ihtiyacı duyarlar. Bazen ağrı dirsek ve omuza yayılabilir. Daha çok hanımlarda görülen Carpal Tünel sendromu vücutta su tutulmasının arttığı hamilelik ve emzirme dönemlerinde sık görülür. Bu durumda bileği istirahata alan basit ateller verilir. İlerki yaşlarda sinirin geçtiği tünelin iyice daraldığı ve yapısal değişikliklerin olduğu durumlarda önce bir EMG testi yapılır.

Sinir sıkışmasının durumuna göre , gerek duyulursa bileğin iç tarafında yapılan basit bir gevşetme ameliyatı ile hasta rahatlatılır. Ameliyattan sonra 3 hafta kadar bileği düz tutan bir istirahat ateli kullanılır. 6.haftadan itibarende hasta normal el fonksiyonlarına dönebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir