Göz Hastalıkları

Soğuk havalar değil Tedbirsizlik hasta eder

Yeterli önlem alınmadığında hastalıkları beraberinde getiren soğuk kış aylarında, vücudumuzun bağışıklık direnci düşebilir. Sağlık sorunlarına davetiye çıkaran bu durum, yaşam kalitemizi olumsuz etkileyebilir. Tedbirli davranılmadığında, küçük bir soğuk algınlığı dahi zatürre ya da grip gibi ateşli hastalıklara evrilebilmektedir. Hastalıklardan korunmak ve soğuk havaları sağlıkla atlatabilmek için Batıgöz Sağlık Grubu Hekimi Uzm. Dr. Füsun Özkutucu, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkındaki önerilerde bulundu.

Kapalı Alanlardaki Risk Daha Büyük

Kapalı ve sıcak alanlarda mikropların yayılma hızının yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Füsun Özkutucu, hastalığa yakalanıldığı takdirde ofis ya da okul gibi kapalı alanlarda bulunmamak gerektiğinin önemine dikkat çekti. Bu gibi durumlarda zorunlu olarak bu kapalı alanlara girilmesi gerekiyorsa, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılmasını paylaştı. Uzm. Dr. Özkutucu, benzer tedbirin toplu taşıma araçlarında da alınması gerektiğini ifade etti. “Diyabet, tansiyon ya da kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara sahip kişilerin kış aylarında kendilerine ekstra özen göstermeleri gerekir.” diyen Uzm. Dr. Füsun Özkutucu, “özellikle diyabet hastalarının üşüdüklerini hissetmemeleri ihtimaline karşı daha sıkı giyinerek önlem almaları gerekmektedir.” şeklinde sözlerine devam etti.

Özellikle bu aylarda zencefil, tarçın gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden destek alınabileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Füsun Özkutucu, C vitamini yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

Altın Anahtar: Sağlıklı Beslenme ve Uyku Düzeni

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenme ve uyku düzeninin de önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Füsun Özkutucu, zencefil, tarçın gibi vücut direncini güçlendiren bitkilerden destek alınabileceğini vurguladı. C vitamini yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesinin de önemli olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özkutucu, günde 7-8 saatlik uyku uyumanın ve tüm bunlarla birlikte düzenli egzersizler yapmanın direncimiz için önemli katkıları olacağını söyledi. “Herkes bir spor salonuna yazılmak zorunda değil ancak tedbirli kıyafetler giyerek günde yarım saatlik bir yürüyüş yapmak bile bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalıdır.” diyen Uzman Dr. Füsun Özkutucu, egzersizlerle salgılanan serotonin hormonunun da ruhen iyi hissettireceğini belirtti.

En Önemli Kural Tedbiri Elden Bırakmamak

“Soğuk havalar gelince hemen hastalıklar başlayacak gibi bir algı oluşuyor. Ancak yukarıda bahsedilen konulara dikkat edildiği sürece hastalıkları minimum seviyeye indirebiliriz. Aslında soğuk havaların getirdiği güzelliklere de odaklanmak lazım. Soğuk havalarda daha zinde olduğumuzu unutmamalıyız, özellikle kar yağışı olduğunda birçok bakteri ve mikrop ölür havamız temizlenir, yapılan araştırmalar eklem ağrılarında azalma olduğunu gösteriyor.” diyen Uzman Dr. Füsun Özkutucu, sözlerini “Bunun gibi hayata olumlu etkileri azımsanmayacak bir mevsim kış mevsimi… Kendimizi ve çevremizi koruduğumuz sürece hastalıklar da bizden uzak duracaktır.” diyerek noktaladı.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir