Plastik ve Estetik Cerrahi

Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Günümüzde insanlar daha güzel bir vücuda sahip olabilmek için çok yoğun arayış içindedirler. Geçirilmiş olan gebelikler,kilo alıp vermeler yada obezite cerrahisi sonrasında vücudumuzda sarkmalar ve yırtıklar oluşabilir.kimi zaman da Kişiler düzenli olarak spor yapmalarına rağmen belli bölgelerdeki yağ fazlalıklarından kurtulamayabilirler.

Uzm. Dr. Murat Bitgen
Uzm. Dr. Murat Bitgen

Vücut şekillendirme ameliyatları arasında; meme ameliyatları(meme küçültme-meme büyütme-memedikleştirme), karın germe, liposuction,bacak germe,kol germe,kalça kaldırma ve büyütme, jinekomasti(erkek meme büyüklüğü)operasyonları  sayılabilir.ihtiyaca göre bu operasyonlar tek tek yapılabileceği gibi birkaç tanesi beraberde yapılabilmektedir.

Liposuction işlemi özel aparatlar yardımı ile vücüdumuzdaki yağ dokularını çekme işlemidir. Bu işlem bir kilo verdirme işlemi değildir. Karın,bacak meme operasyonları ile sıklıkla beraber uygulanmasının yanında bölgesel fazlalıkları olan hastalarda tek başına da uygulanabilmektedir.işlemde ciltte çok küçük delikler açılarak yağ dokuları alınmaktadır. Herhangi bir iz olmamaktadır. Liposuction yapıldıktan sonra 6 hafta kadar korse giyilmesi gerekmektedir.

Karın germe(abdominoplasty) işlemi karındaki deri ve yağ fazlalıkları alınır. Bu işlem yapılırken karın duvarı da kuvvetlendirilerek karının daha düz olması sağlanır ve bel oyuğu artırılabilir.böylece daha fit büründüm sağlanabilir.hastanın muayene sonucuna göre mini ve tam karın germe olarak iki şekilde yapılabilir. Karın cildinde yırtıklarda varsa bunların da büyük çoğunluğu operasyon sırasında çıkarılabilmektedir. Yaklaşık 2 saat süren bir operasyonla dikiş izleri çamaşır altı seviyeye gizlenir.hastaların 3 hafta kadar korse giymeleri gerekmektedir.

Meme küçültme operasyonlarında meme başı Yeri yeniden planlanır ve memeden fazla dokular çıkarılarak şekillendirme yapılır. Meme dikleştirme ameliyatında hastanın kendi meme dokuları yeniden şekillendirilir. Bu şekilde yeterli büyüklük ve form sağlanamazsa silikon meme protezleriyle destekleme yapılabilir. Meme büyütme ameliyatlarında meme şekline ve hasta talebine bağlı yuvarlak yada damla şeklindeki silikon protezler kullanılarak operasyon gerçekleştirilir.

Kol ve bacak germe işlemleri genellikle fazla miktarda kilo veren kişilerde uygulanır.kol ve bacağın iç kısmına dikiş izleri gizlenerek fazla olan yağ ve cilt dokusu çıkarılır. Operasyondan sonra hastaların yaklaşık 6 hafta kadar korse giymeleri gerekmektedir.

Erkek meme büyüklüğü (jinekomasti), özellikle yaz aylarında kozmetik olarak sıkıntı oluşturan bir rahatsızlıktır.liposuction ile işlem gerçekleştirilebileceği gibi, bazı hastalarda meme yuvarlağının alt kısmından küçük bir kesi yapılarak da operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. İşlemden sonra 3 hafta kadar korse giyilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu