Ortopedi

Orta yaş ve üzerinde omuz ağrısı

Orta yaş ve üzeri hastalarda omuz ağrısına en sık neden olan hastalıklar omuz sıkışma hastalığı ve omuz döndürücü manşet yırtıklarıdır.

Omuz eklemini döndüren adeleler kol kemiği üst kısmına yapışmaktadırlar. Bu adelelerin üzerinde akromion dediğimiz kemik yapı bir tente gibi durmaktadır. Zaman içinde tekrarlayan travmalar ve kireçlenme ile kemiğin ucunda sivri çıkıntı oluşmaktadır. Bazı bireylerde ise yapısal olarak akromionun ucu eğimli olup kaslara yakın seyretmektedir. Hastalarda kolun özellikle yukarı ve arkaya hareketlerinde kaslar akromion kemiği altında sıkışmakta ve adalede bu bası ve sürtmeye bağlı yıpranmalar gelişebilmektedir. Hele bazı zorlayıcı hareketler sonrasında omuzda oluşan ödem bölgede daralmayı ve sıkışma arttırarak ağrıya neden olabilmektedir.

Tedavide ilk yaklaşım, istirahat, anti-inflamatuar ilaç kullanımı ve omuz eksersizlerinin yapılmasıdır. Erken dönemde birçok olguda bu tedavi yeterli olmaktadır. Şikayetleri süren yada başlangıçta çok şiddetli olan olgularda fizik tedavi de yardımcı olabilmektedir.

Prof. Dr.Şeref Aktaş
Prof. Dr.Şeref Aktaş

Fizik tedaviye rağmen şikayetlerde düzelme olmaması yada artma olması durumunda artroskopik cerrahi tedavi uygulanır. Artroskopik ameliyatta omuz çevresinde yapılan 3-4 adet 1-1,5 cmlik kesi yapılmaktadır. Bu kesilerden birinden ince tüp şeklinde ucunda merceği olan kamera eklem bölgesine ilerletilir. Diğer kesilerdeki deliklerden de cerrahi aletler ilerletilerek operasyon yapılır. Ameliyatta omuz ekleminde sıkışmaya yol açan kalınlaşmış bursa ve akromion ucundaki kemik çıkıntı tıraşlanır. Omuz sıkışma hastalığında cerrahi tedavi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Omuz Döndürücü Manşet Yırtıkları, daha ileri yaşlarda görülen bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Omuzdaki kemik çatıdaki kemik çıkıntıların sürtmesi ve tekrarlayan travmalar ile döndürücü manşet tendonlarında dejenerasyon dediğimiz yıpranma olmaktadır. Bu da zamanla yırtıklara neden olmaktadır. Yırtıklarda kolda güçsüzlük ve kolun kaldıramaması gibi şikayetlerde görülür.

Hastanın tipik şikayetleri, fizik muayene, ultrasonografi ve MR ile tanı koyulmaktadır.

Küçük yırtıklarda eksersiz, PRP enjeksiyonları yeterli olabilmektedir. Eksersiz ve fizik tedaviye rağmen süren ağrı ve fonksiyon kayıpları ile tanı anında büyük olan yırtıklarda artroskopik cerrahi ile yırtık tendon kapalı yöntemle dikilir. Hastalar, bu işlem için hastanede sadece 1 gün kalmaktadırlar.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir