Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Uçuş korkusu nedir ve insan hayatını nasıl etkiler?

Uçuş korkusu ya da uçak korkusu olarak isimlendirilen fobi, dünyada en yaygın olarak görülen fobi türlerinden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar modern olarak adlandırılan günümüzün toplumlarında yaşayan insanların %20-40 arasında kalan bir orana isabet eden kısmının uçmaktan korktuğunu gösteriyor. Yani dünya üzerinde bu korkuyu yaşayan kişilerin sayısını milyarlarla ifade etmek mümkündür.

İstatiksel olarak tüm araçlarla yapılan yolculuklardan hatta yaya olarak karşıdan karşıya geçmekten bile daha güvenli olan uçakla seyahat, günümüzün giderek küçülen dünyasında çok sayıda kişinin yararlanmak zorunda olduğu bir yolculuk biçimidir. Örneğin iş amacıyla yakın sayılabilecek olan Almanya’ya, Münih kentine İstanbul’dan ulaşmak isteyen bir kişinin karayolu ile alması gereken mesafe 2 bin kilometreye yakındır. Dolayısıyla bu yolculuğun sadece gidiş bölümü 18-24 saat arasında sürebilir. Oysa kuş uçuşu ile yani uçakla iki şehir arasında alınması gereken mesafe 1600 km kadardır ve bu mesafe yolcu uçaklarıyla 2,5 saat gibi bir sürede kat edilebilir. Dolayısıyla bu iş seyahatine uçakla çıkamayan, uçuş korkusu yaşayan bir kişinin gidiş-dönüş sırasındaki zaman kaybı 1,5-2 gün olacaktır. Tabi bu kişinin söz konusu seyahate hiç gönderilmemesi ve kariyerinde aksamalar yaşaması ya da yolculuğa çıksa bile iş zamanının birkaç gününü yitirmesi nedeniyle önemli maddi kayıplar yaşaması söz konusu olabilir. Yani uçuş korkusu, uçuş fobisi hayatınızın yönünün çok önemli bir şekilde değişmesine neden olabilir.

Uzm. Dr. Turgay GÖNCÜ

Uçuş Korkusunun Nedenleri

Yukarıda fobi ve korku kelimelerini aynı anlamda kullandık ama aslında durum böyle değildir. Korkular belirli bir mantığa ve muhtemelen daha önce yaşanmış tecrübelere dayanarak ortaya çıkmış olan duygulardır. Yani uçak korkusu denildiğinde daha önce uçağa binmiş ama korkulu anlar yaşamış olan, bu nedenle uçağa binmekten çekinen bir kişinin durumu anlatılmaktadır. Uçak fobisi dediğimizde ise bu çekincenin dayandığı bir tecrübe ya da dayanak yoktur, muhtemelen uçağa binmemiştir ve hissettiği duygunun nedeni mantıklı bir düşünce değildir. Örneğin uçağa bindiğinde ya da binmek üzere olduğu sırada kalbi sıkışan ya da kalp krizi geçiren bir kişi bu durumu uçağa bilinçaltında uçağa binmekle ilişkilendirmiş olabilir. Dolayısıyla uçağa binmeye niyetlenmesi hatta düşünmesi bile kalp krizi, kalp sıkışması gibi kendisini gösterebilir. Yani uçak her aklına geldiğinde kalp krizi geçirdiğini düşünmeye, böyle hissetmeye başlar. Yani uçuş fobisi olan bir insan haline gelmiştir.

Bu durumu da açıklığa kavuşturduktan sonra, uçuş korkusuna ya da fobisine neden olabileceği düşünülen durumları sıralayalım.

Kaygı ve gerginlik yaratan farklı durumlar bu korkunun kaynağı olabilirler. Panik atak, klostrofobi, kontrolü kaybetme korkusu, terör ve uçağın düşürüleceği korkusu anksiyete yaratabilir ve uçmaktan korkmanıza neden olabilir.

Uçuş korkusu genellikle öğrenilmiş bir korku durumunda bulunur. Yani çocukların ailelerinin uçmaktan korkmaları ve çocuklarına da bu korkuyu öğretmeleri sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Uçakla ilişkilendirilen bir fobinin geliştirilmiş olması da uçmaktan korkmaya neden olabilir. Yukarıda anlattığımız kalp krizi ya da kalp sıkışması örneğini, tansiyon, şeker hastalığı ve kan şekerinin düşmesi gibi durumlar için de verebiliriz.

Hipnoterapi Yöntemi İle Uçuş Korkusundan Kurtulmak

Hipnoterapi uçma korkusu konusunda çok başarılı sonuçların alındığı ve uçuş korkusu söz konusu olduğunda en etkili metot olduğu kabul edilen bir yöntemdir. Tabi hipnozun sihirli bir yöntem olmadığını, kişilere kendi istekleri dışında kalan, sosyal durumları ya da etik anlayışları ile bağdaşmayan telkinleri kabul ettirmesi mümkün olmayan bir yöntem olduğunu hatırlatmak gerekir. Kişi hipnoz sırasında bilinçaltına erişir ama bilinci kapalı değildir. Bu nedenle onun istemediği ya da onaylamadığı bir şeyi telkin vererek yaptırmak mümkün değildir. Dolayısıyla uçuş korkusundan ya da hipnoterapi yöntemiyle diğer sorunlarından kurtulmak amacını taşıyan kişinin kendi istekleriyle bu sorunlarıyla baş etmeyi istemiş olmaları, hipnoz tedavisine ve uygulamayı yapan hipnoterapiste güveniyor olmaları gerekir.

Uçuş korkusundan ya da diğer korkularından kurtulmak isteyen kişi önce hipnoanaliz yöntemiyle sorunun kaynağına inileceğini bilmelidir. Yani korkusunun ya da diğer problemlerinin temelinde yatan asıl neden tespit edilir. Daha sonra bu konu verilen telkinler sayesinde bilinçaltı düzeyinde tekrar değerlendirilir ve düzeltilir. Yani soruna, hastalığa, istenmeyen alışkanlıklara sebep olan düşünce kalıplarının ve davranış biçimlerinin tekrar değerlendirilmesi, modifiye edilmesi sağlanır. Böylece uçuş korkusuna ya da farklı problemlere neden olan asıl faktörlerin ortadan kaldırılması ya da farklı bir şekilde yorumlanması sağlanmış olur. Sonuç olarak uçma korkusu gibi hayatı önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkileyen problemler kısa sürede ve kalıcı olarak ortadan kaldırılır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir